„Dostrzegłem jak wiele prostych spraw nas łączy”. Podsumowanie warsztatu w Łowiczu

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 19 listopada 2022 (8:12)
Niedługo po warsztacie dotyczącym pozyskiwania środków na działania realizowane w swoich lokalnych środowiskach spotkaliśmy się w Łowiczu na warsztacie omawiającym to, jak zarządzać projektami budującymi wspólnoty lokalne. Tak jak do tej pory w naszym spotkaniu uczestniczyły osoby działające na rzecz swoich społeczności we wsiach i miasteczkach do 6000 mieszkańców.

W trakcie warsztatu omówiliśmy nowatorskie sposoby zarządzania projektem i organizacją prowadzące do wzmocnienia lokalnych wspólnot. Zastanawialiśmy się nad tym jak budować sieci powiązań między organizacją a beneficjentami jej projektów, a także partnerami instytucjonalnymi, społecznymi i lokalnym biznesem.

Podczas warsztatu „Zarządzanie projektami budującymi wspólnoty lokalne” w Łowiczu. Październik 2022. Fot. Monika Słotwińska-Łychota.

Sołtyska, a zarazem przedstawicielka KGW z województwa świętokrzyskiego, mówiąc o motywach jej udziału w warsztacie, poruszyła temat „pocowidowego” napływu nowych mieszkańców na wieś. Do jej miejscowości z okolicznych miast sprowadza się coraz więcej nowych osób. Powstaje pytanie jak ich włączać w życie wsi, co zrobić by byli jej aktywnymi mieszańcami i by budowali więzi sąsiedzkie w oparciu o efekty projektów realizowanych przez organizację? „Podczas warsztatu zrozumiałam też, że Rama Logiczna projektu – od szczegółu do ogółu – to narzędzie, które może być bardzo pomocne. Pozwala śledzić, czy projekt trzyma się swoich założeń.”

Z kolei przedstawiciel fundacji powołanej przez firmę usługowo-handlową z województwo śląskiego podsumowując swój udział w warsztacie stwierdził, że spojrzał na działalność swojej fundacji i ogólnie trzeciego sektora, pod innym kątem. „Zdałem sobie sprawę z tego, że w organizacji pozarządowej wyznaczanie zadań i konstruowanie planów opiera się na innym założeniu niż ma to miejsce w firmie. W fundacji jest to mechanizm wspólnotowy ze szczególnym uwzględnieniem w społeczności, w której ona działa lub planuje działać. W trakcie ćwiczeń w grupie dostrzegłem jak wiele prostych spraw, rzeczy nas łączy i że może to dać dużo satysfakcji”. Ważne było też dla niego, by w procesie planowania projektu zwrócić uwagę na ryzyka, które czasem mogą wydać się małoistotne, jednakże ich dostrzeżenie może uchronić projekt przed dużym niepowodzeniem. „Dzięki określeniu ryzyk można na czas przygotować sobie różne scenariusze i plany awaryjne, które w razie konieczności można szybko uruchomić.”

Prowadzące – Marzena Łotys i Monika Słotwińska-Łychota podczas październikowego warsztatu w Łowiczu.

Dla przedstawiciela lokalnego stowarzyszenia z województwa łódzkiego udział w tym warsztacie był kontynuacją wcześniejszych warsztatów organizowanych przez Fundację Wspomagania Wsi w Łowiczu, w których uczestniczył. Jak sam przyznaje z zajęć wyniósł dużo pomysłów na konkretne rozwiązania w jego organizacji, a także kontakty z osobami działającymi w innych organizacjach wiejskich za całej Polski. W zarządzaniu projektami realizowanymi przez organizację, którą reprezentuje obecnie najtrudniejsze dla niego jest dotarcie do mieszkańców. „Szczególnie po pandemii ciężko jest ludzi wyciągnąć z domów. Z jednej strony słyszę „tu się nic nie dzieje” a z drugiej, gdy nasza organizacja zaprasza do udziału w naszych działaniach rozlega się: „nie ma czasu” albo „to nie dla mnie” a wręcz „nie chce mi się”. Dlatego warto robić ewaluację podejmowanych działań, ankiety podsumowujące, bo dzięki zadaniu prostych pytań można dowiedzieć się co w przyszłości zrobić inaczej, lepiej, efektywniej.”

Członkini KGW z województwa lubelskiego zdecydowała się przyjechać na nasz warsztat, kiedy zauważyła, że inne członkinie i mieszkańcy coraz mniej interesują się projektami realizowanymi przez KGW. Podczas warsztatu usłyszała, że czasem ona jako liderka może powstrzymać się od działania robiąc przestrzeń innym. „Pierwszy raz dostrzegłam to jakiś czas temu, gdy przyjechałam na inny warsztat Fundacji, a w tym czasie w mojej organizacji coś się zadziało, podjęto jakieś decyzje.  Pomyślałam, że może rzeczywiście chcę za dużo, może warto dać przestrzeń innym by i oni się wykazali? W ogóle uczestnicząc w warsztatach Fundacji dowiaduję się jak mało wiem i jak wiele jeszcze muszę się nauczyć, by prawidłowo działać”.

Podczas warsztatu „Zarządzanie projektami budującymi wspólnoty lokalne” w Łowiczu. Październik 2022. Fot. Monika Słotwińska-Łychota.

Inna uczestniczka z województwa lubelskiego, przedstawicielka zarządu stowarzyszenia prowadzącego szkołę w małej miejscowości mówi: „Przyjechałam na ten warsztat, bo na co dzień obracam się w tym samym środowisku, wśród tych samych ludzi ciągle robiąc praktycznie to samo, dowiadując się tego samego. Tu podczas ćwiczeń, nawet jak nic nie robię, mega dużo się dowiaduję jedynie słuchając innych uczestników. Widzę, że coś mogę robić inaczej. Wyciągam wnioski – dlatego uważam, że dużo mi dają tego typu spotkania. Prowadzące też proponują nowe, ciekawe rozwiązania, a do tego przekazują wiedzę psychologiczną – jestem pod dużym wrażeniem.”

Podczas warsztatu „Zarządzanie projektami budującymi wspólnoty lokalne” w Łowiczu. Październik 2022. Fot. Monika Słotwińska-Łychota.

Jak wynika z innych wypowiedzi uczestników warsztaty Fundacji Wspomagania Wsi to nie tylko wiedza przekazywana przez prowadzące. Jak się okazuje rozmowy z innymi uczestnikami z innych terenów Polski pozwalają spojrzeć na to się robi w swojej organizacji, w swojej wspólnocie pod innym kątem, wyciągać wnioski, po prostu rozwijać się. I między innymi dlatego zapraszam Państwa na nasze kolejne warsztaty, o których będziemy informowali na stronie internetowej Fundacji Wspomagania Wsi i w naszych mediach, w tym na Facebooku. Zapraszam już teraz.

Autorka: Monika Słotwińska-Łychota, koordynatorka programu.