Lasy dla ludzi, przyrody i klimatu. Manifest leśny organizacji i ruchów społecznych

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 22 września 2023 (18:44)
Lasy są naszym wspólnym dobrem i polisą na czasy katastrofy klimatycznej. Tracimy je na rzecz wąskiej grupy urzędników i polityków, którzy zawłaszczyli publiczne lasy i krótkowzrocznie je eksploatują. Jako Fundacja Wspomagania Wsi podpisaliśmy Manifest Leśny i zachęcamy do tego zaprzyjaźnione organizacje i grupy nieformalne.

Tysiące osób angażują się w lokalnych społecznościach, by chronić lasy. Czas nacisnąć na polityków, by wsparli te oddolne działania. Razem zmieńmy prawo i odzyskajmy lasy. Na intensywnej ich eksploatacji ogromne środki zyskują Lasy Państwowe, traci zaś na niej całe społeczeństwo.

Wejdź na https://odzyskajmylasy.pl/, poznaj fakty o grabieżczej gospodarce leśnej w Polsce, zobacz na co idą pieniądze z wycinki lasów i dołącz do Manifestu.

***

Lasy Państwowe odnotowują rekordowe przychody. W 2022 roku wyniosły one 15 mld PLN, o 5 mld więcej niż w roku poprzednim. Te środki są w dużej mierze marnotrawione.

Eksploatacja gospodarcza lasów generuje ogromne przychody. Lasy Państwowe przejadają jednak ogromną ich część na swoje wydatki i akcje polityczne. Część przychodu Lasów Państwowych, która trafia do budżetu i społeczeństwa jest nieproporcjonalnie mała w porównaniu z innymi państwami, gdzie istnieją podobne do Lasów Państwowych  instytucje zarządzające lasami publicznymi.

W ostatnich latach przychody Lasów Państwowych rosną w oszałamiającym tempie, wraz ze wzrostem pozyskania drewna oraz wzrostem jego cen. W 2022 roku przychody tej instytucji wyniosły astronomiczne 15 mld PLN (czyli o 5 mld więcej niż  w roku poprzednim).

Zysk Lasów Państwowych rośnie jednak o wiele wolniej. Czemu? Bo Lasy Państwowe ukrywają zysk przejadając lwią część swoich przychodów i marnując środki pozyskane z wycinek między innymi na:

  • nieadekwatnie wysokie pensje,
  • wystawne siedziby,
  • akcje polityczne,
  • granty dla organizacji, które zobowiążą się chwalić Lasy Państwowe,
  • dofinansowanie leśniczówek dla swoich pracowników i inne podobnie szkodliwe społecznie i niesprawiedliwe wydatki.
W ostatnim roku media donosiły o takich wątpliwych i niezwiązanych z misją organizacji wydatkach Lasów Państwowych jak:

359 mln PLN – dofinansowanie od Lasów Państwowych na drogi (leśne i poza lasami). Według mediów duża część dofinansowywanych dróg znajduje się w okręgach wyborczych polityków Suwerennej Polski (1).

35 mln PLN -koszt billboardów leśnych promujących Lasy Państwowe. Na 35 mln PLN opiewał opisywany przez prasę przetarg, natomiast zarządzenie Dyrektora Generalnego autoryzujące powstanie billboardów mówi o wydatkach maksymalnie do 65 mln PLN (2).

11 mln PLN – konkurs “Drewno jest z lasu”, w którym głównym obowiązkiem grantobiorcy jest promocja drewna i Lasów Państwowych. Media donosiły o tym, że sporo z tych funduszy poszło na tak nieuzasadnione zakupy jak 160 książeczek płatkowanego złota, złocenia ołtarza, piknik dla dzieci z pieczeniem kiełbasek, wycieczka autokarem do nadleśnictwa itp. Duża część tych wydarzeń miała miejsce w okręgach wyborczych Suwerennej Polski (3).

7.5 mln PLN – planowany roadshow, mobilna wystawa na 100-lecie Lasów Państwowych (4).

3.285 mln PLN – maksymalna kwota konkursu dla kół gospodyń wiejskich w 2022 roku. Granty do 5 tys PLN otrzymało 657 kół gospodyń wiejskich. W 2023 roku kwotę pojedynczego grantu podniesiono do 10 tys PLN (5).

78 tys. PLN – jedwabne apaszki, krawaty, bursztynowe spinki na Dzień Leśnika.