Grupa ze szkoły z Wąsosza

Pobyt finalistów konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II w Warszawie

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 1 lipca 2015 (8:41)
W dniach 22-24 czerwca 2015r. w Warszawie przebywali laureaci piątej edycji ogólnopolskiego konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II.

Pobyt w Warszawie, szkolenie dziennikarskie i szereg innych atrakcji to nagrody w konkursie, którego organizatorami są Instytut Papieża Jana Pawła II oraz Fundacja Wspomagania Wsi.

W tym corocznym konkursie brać udział mogą kilkuosobowe zespoły ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy przygotowują wywiady lub reportaże ze świadkami wizyt Jana Pawła II do Polski. W tym roku twórcy czterech najbardziej interesujących wywiadów (w sumie 16 osób) zostali zaproszeni do Warszawy, a ponadto otrzymali nagrody rzeczowe, m.in. tablety. Zwycięskie drużyny to kolejno: grupa Dominiki Sulich z Zakrętu (woj. mazowieckie), grupa z CXIX LO im. Jacka Kuronia z Warszawy (woj. mazowieckie), grupa z Zespołu Szkół w Rajbrocie (woj.małopolskie), grupa z Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego z Wąsosza (woj.podlaskie).

Ponieważ prace nadsyłane w ramach Archiwum Wspomnień Jana Pawła II mają charakter wywiadu połączonego z umiejętnościami rejestrowania i montowania filmu, dla laureatów przygotowano warsztaty związane z pracą dziennikarską. Warsztaty poprowadził dziennikarz, producent nagrań wideo i programów telewizyjnych Mateusz Kalbarczyk. Inną „medialną” nagrodą było zwiedzenie siedziby Polskiego Radia, podczas którego uczestnicy mogli obejrzeć studio nagrań od zaplecza i poznać tajniki rejestrowania audycji.

Oprócz charakterystycznych miejsc w stolicy, takich jak: Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie, młodzież wraz z opiekunami zwiedziła także Kościół Wizytek oraz mieszkanie ks. Jana Twardowskiego przylegające do klasztoru sióstr wizytek. Laureaci odwiedzili również Dom Spotkań z Historią i Muzeum Fryderyka Chopina. Wzorem poprzednich lat nie zabrakło wyjścia do teatru – tym razem na sztukę „Prapremiera Dreszczowca” do Och-Teatru Krystyny Jandy.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom konkursu!

Grupa ze szkoły z Wąsosza

laureaci konkursu podczas oglądania zwycięskiego reportażu

Laureaci konkursu

Zwiedzanie warszawy