Te dokumenty są owocem cyklu 10 seminariów i warsztatów, podczas których wspólnie zastanawialiśmy się, jakich regulacji prawnych potrzebujemy, aby zarówno fundacje, jak i szerzej – organizacje społeczne, mogły rozwijać się w Polsce. Praca nad nimi trwała dwa lata i zaangażowało się w nią 250 osób z całej Polski.
Obecnie prawo zniechęca do działalności społecznej (jest niejasne, skomplikowane i niedopasowane do potrzeb). Dotyczy to grupy liczącej co najmniej 500 000 obywateli/lek zaangażowanych w działania społeczne.
Manifest i rekomendacje to dwa osobne, ale powiązane ze sobą dokumenty. Manifest to wersja „dla zajętych” i zawiera trzy główne postulaty. Dopominamy się o:
1.Realny dialog obywatelski, w którym głos organizacji w sprawach publicznych będzie wysłuchany i uwzględniony.
2. Zniesienie utrudnień biurokratycznych i tworzenie prawa opierającego się na zaufaniu do obywateli.
3. Finansowanie działań społecznych i wspieranie filantropii.
Rekomendacje mają wymiar praktyczny i pokazują pożądany kierunek zmian w tematyce takiej jak: nadzór nad działalnością organizacji, zakres sprawozdań i finansowanie działalności organizacji.
Co teraz?
Chcemy wykorzystać te dokumenty w praktyce. W okresie przedwyborczym chcemy wpłynąć na to, aby wypracowane postulaty zostały uwzględnione w programach politycznych, deklaracjach polityków i w debacie publicznej.
Zapraszamy:
- do składania podpisów (za pośrednictwem mechanizmu zamieszczonego poniżej na stronie ngo.pl);
- do korzystania z tych dokumentów, np. przekazywania ich osobom kandydującym w wyborach parlamentarnych, z którymi macie kontakt lub innym osobom, które mają wpływ na debatę o rozwoju Polski;
- do korzystania z treści zawartej w tych dokumentach, kopiowania fragmentów i wykorzystywania w Waszej komunikacji.
Podpis można złożyć klikając na poniższy link (mechanizm do podpisywania znajduje się pod artykułem na ngo.pl) i zajmuje to chwilę.
Czy manifest i rekomendacje dotyczą tylko fundacji?
Manifest i rekomendacje są próbą zmierzenia się z wyzwaniami, których doświadcza cały trzeci sektor, nie tylko fundacje. Z tego względu część postulatów ujęto ogólniej i użyto zwrotu „organizacje społeczne”.
O projekcie „Silniejszy głos organizacji społecznych w działaniach rzeczniczych”:
Organizacją, która zainicjowała oraz koordynowała proces powstania manifestu i rekomendacji jest Forum Darczyńców w Polsce. Partnerem projektu, w ramach którego powstał manifest i rekomendacje, jest Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt realizowany jest z dotacji programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Źródło: Informacja Forum Darczyńców