Program XX Spotkania w Starych Jabłonkach

Jędrek Godlewski, 4 maja 2022 (10:04)
Program Spotkania w Starych Jabłonkach to seria rozmów, warsztatów i sesji, gdzie uczestnicy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami.

Czwartek, 5 maja 2022 r.

Spotkanie tradycyjnie rozpocznie sesja otwarcia z udziałem organizatorów wydarzenia. Poprowadzą ją Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi, Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju “NIDA”. Uczestnicy będą mogli też wysłuchać wykładu Piotra Szczepańskiego pt. “Czy jesteśmy wolni?”.

W drugiej części dnia odbędzie się blok zajęciowy zatytułowany “Ku Przyszłości” poprzedzony krótkim wstępem. Uczestnicy podzieleni na podgrupy wezmą udział w sesjach tematycznych, dotyczących takich zagadnień jak: porozumiewanie się z osobami o odmiennych poglądach, obserwacja i ochrona przyrody na wsi, współpraca z młodzieżą, czy rozwiązywanie konfliktów.

Pierwszy dzień zakończy się kolacją przy ognisku oraz koncertem zespołu Horpyna.

Piątek, 6 maja 2022 r.

Gdy pierwszy dzień wydaje się intensywny, drugi dzień z pewnością taki jest. Od samego rana do późnych godzin popołudniowych uczestnicy wezmą udział w warsztatach szkoleniowych, podzielonych na 3 dwugodzinne bloki. Lista zajęć:

• O sztuce budowania wartościowych relacji – Mateusz Konieczny
  • Gdzie jest prawda? O fake newsach, dezinformacji i bańkach informacyjnych – Monika Schmeichel-Zarzeczna
  • Rozwiązywanie konfliktów – Marzena Łotys
  • Od obserwacji przyrody do jej ochrony w mojej wsi – praktyczny plan działania z poradami specjalistów – M. Jędrzejczak N. Jędrzejczak B. Kudławiec A. Dłużewicz
  • Jak najlepiej porozumiewać się z osobami o odmiennych poglądach? – Monika Słotwińska-Łychota
  • Jak angażować społeczność lokalną do działań na rzecz wsi, bazując na potencjale tkwiącym w jej mieszkańcach – Joanna Rybacka
  • Spokojnie, to tylko „projekt”! – ABC koordynatora projektu w organizacji – Michał Nowak
  • KGW z pomysłami – Karolina Suska
  • Młodzi recenzują i doradzają – o działaniach z młodzieżą z ich spojrzeniem na wasze pomysły – H. Zenker I. Cybowska E. Khmellier M. Jędrzejczak
  • Jak współzarządzać publiczną kasą? – Mateusz Wojcieszak

Wieczorem organizatorzy oddadzą głos uczestnikom. W tym czasie odbędą się sesje wzajemnych inspiracji oraz prezentacje dobrych praktyk. Lista dobrych praktyk:

• Koła Gospodyń Wiejskich a uproszczona księgowość – Edyta Koper
  • Rola ochotniczych straży pożarnych w środowisku wiejskim – stan obecny, kierunki rozwoju i możliwości współpracy – Robert Klonowski
  • Współdecydowanie o swoim otoczeniu – Anna Stratenwerth Marcin Góreck
  • Żywa Biblioteka – Karolina Suska
  • Moja miejscowość czy jeszcze dalej? Podejście regionalne w działaniu społecznym – Yulia Krupka Tadeusz Wojtkowiak

Ci, którzy jeszcze będą czuli niedosyt lub wpadną na pomysł, który będzie wymagał pilnego omówienia z nowo poznanymi osobami, późnym wieczorem będą mogli skorzystać z sal zajęciowych.

Dzień zakończy się pokazem filmu “Zimna wojna” oraz rozmowami przy ognisku.

Sobota, 7 maja 2022 r.

Rano odbędą się trzy warsztaty w ramach Festiwalu Inicjatyw i Idei. Lista zajęć:

• Aktywny lider z podwórka – Anna Lewikowska
  • Wykorzystanie potencjału lokalnych zasobów wsi poprzez współpracę z sołtysem, dyrektorem szkoły i mieszkańcami – Anna Piątkowska
  • “Pomysłownia Ornety” – A. Lewandowska J.Wojciechowska
  • Jak współpracować z OSP i młodzieżowymi drużynami pożarniczymi w przygotowaniu wsi do sytuacji kryzysowych? – Robert Klonowski
  • Społeczne koncepcje zagospodarowania terenów publicznych na przykładzie Gminy Lisewo – Jakub Kochowicz
  • Czy da się rozmawiać o sprawach lokalnych i konsultować inaczej? – Mateusz Wojcieszak
  • Biegiem poznaj SuperMOCnych – Michał Nowak
  • Czy osoby LGBT+ na wsi mogą czuć się u siebie? – Aleksandra Muzińska Klara Gubera
  • Pańszczyzna, pańszczyzna i po pańszczyźnie? – Krysitan Połomoski
  • Porozmawiajmy o wojnie – Piotr Szczepański
  • Sięgajmy do korzeni – o autentyczności i szukaniu tożsamości miejsc – B.Kudławiec M.Jędrzejczak N.Jędrzejczak
  • Nasi dalecy_bliscy sąsiedzi – Joanna Lupas-Rutkowska
  • Księgowość KGW – pytania i odpowiedzi – Edyta Koper
  • Jak zatroszczyć się o las? – Hanna Rawska

Ostatniego dnia Spotkania ponownie wszyscy uczestnicy wezmą udział w sesji zamknięcia. Organizatorzy podsumują spotkanie. Zaplanowane są także wystąpienia Krzysztofa Margola z Nidzickiej Fundacji Rozwoju “NIDA” pt. POROZMAWIAJMY O WARTOŚCIACH oraz Piotra Szczepańskiego z Fundacji Wspomagania Wsi pt. “WOBEC WOJNY – NASZE WYZWANIA I CELE”.