Za nami pierwsze spotkanie dla sołtysek i sołtysów!

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 27 lutego 2020 (10:27)
W dniach 30 stycznia – 1 lutego br. w Centrum Konferencyjnym „Molo” w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim spotkały się sołtyski i sołtysi z całej Polski.

Na spotkanie zaprosiliśmy sołtyski i sołtysów, głównie pierwszej kadencji. Rozmawialiśmy o umocowaniu prawnym i roli sołtysa w samorządzie gminnym, statucie sołectwa, organizowaniu i przeprowadzaniu zebrania wiejskiego, sposobach radzenia sobie z formalnościami związanymi z funduszem sołeckim, skutecznej komunikacji z ludźmi i o tym, jak lepiej motywować ich do wspólnych aktywności.
Było to pierwsze spotkanie sołtysek i sołtysów zorganizowane przez Fundację Wspomagania Wsi. Fot. Jędrzej Godlewski, Fundacja Wspomagania Wsi.

 

To moja pierwsza kadencja, zaś społecznie działam już od kilku lat – mówi Beata Zięba, sołtyska Jasieńca Iłżeckiego Dolnego. Spotkanie w Smardzewicach było dla mnie niezwykle cenne. Mogłam przyjrzeć się statutowi mojego sołectwa, który okazał się zupełnie niedopracowany (obecnie pracuję nad jego zmianą), mogłam spotkać inne sołtyski i sołtysów, którzy borykają się z takimi problemami jak ja. Zanim zostałam sołtyską szukałam w sieci informacji o funkcjonowaniu sołectwa, ale to było zupełnie niewystarczające. Sołtysi to taka zaniedbana grupa, zostawiona sama sobie. Dopiero na spotkaniu Fundacji Wspomagania Wsi mogliśmy dogłębnie przyglądać się tematom związanym z naszą pracą.

Beata Zięba jest sołtyską Jasieńca Iłżeckiego Dolnego (gmina Iłża, województwo mazowieckie) Fot. Jędrzej Godlewski, Fundacja Wspomagania Wsi

Największe wyzwanie w moim sołectwie? To frekwencja na zebraniach wiejskich i wydarzeniach, które organizuję – dodaje. Rzuciłam się na głęboką wodę, jestem aktywna i do tej aktywności chcę pobudzić mieszkańców wsi. Największe wsparcie mam od naszego burmistrza i radnych, znajomych sołtysów z okolicznych wsi, a przy wydarzeniach – od strażaków. Na spotkania z mieszkańcami zawsze zapraszam kogoś z urzędu gminy. I spotkania organizuję w niedzielę, po mszy. Wtedy frekwencja jest najwyższa. Mam to szczęście, że w mojej wsi jest świetlica wiejska. Jej remont dobiega końca i wierzę, że dzięki niej będziemy organizować jeszcze więcej wydarzeń, np. warsztatów dla seniorów, dla dzieci. Liczę też na owocną współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich – kończy sołtyska z Jasieńca Iłżeckiego Dolnego.

Uczestnicy spotkania w Smardzewicach. Fot. Jędrzej Godlewski, Fundacja Wspomagania Wsi.

Jak sołtyski i sołtysi mają zmieniać Polskę na lepsze bez kompleksowego wsparcia i konkretnych narzędzi? – pyta Jacek Piwowarski, jeden z trenerów prowadzących spotkanie, sołtys Wiązownicy Kolonii (gmina Staszów, województwo świętokrzyskie). Zanim zdobędą doświadczenie, narzędzia, zbudują zespół często po drodze popełniają wiele błędów,  tracą zapał, a w efekcie rezygnują. Mogliby tego uniknąć gdyby na samym początku wiedzieli jak skutecznie działać, gdzie czyhają pułapki, jak je omijać i jak szukać pomocy.

Spotkanie sołtysek i sołtysów moderowali Grażyna Jałgos-Dębska i Jacek Piwowarski. Fot. Jędrzej Godlewski, Fundacja Wspomagania Wsi.

Dzięki spotkaniu edukacyjnemu sołtysek i sołtysów zorganizowanemu przez Fundację Wspomagania Wsi  grupa 50 wybrańców zdobyła dzięki szkoleniu i wymianie doświadczeń dużo wiedzy i jeszcze więcej energii od siebie wzajemnie. To pierwsze takie spotkanie w skali kraju, ale głęboko wierzę, że nie ostanie. Jeśli poważnie myślimy i rozwoju naszej ojczyzny nie zapominajmy o wsparciu dla sołtysów, którzy każdego dnia walczą na pierwszej linii frontu społecznych zmian – dodaje Jacek Piwowarski.

Zapraszamy do obejrzenia poniższej fotorelacji z wydarzenia!